Tallinna raekoda, Lübecki õiguse koodeks 1282

Raekoja esmamainimine 1322

Vanim kirjalik märge Tallinna raekoja kohta pärineb 1322. aastast rae pärandi- ehk kinnisvararaamatust. Selles märgitakse raekoda kui consistorium, lad ʾnõupidamise kohtʾ, tähistades sellega „allpool raekoda“ (sub consistorio) asunud kivist aida asukohta. – Kui tänavanimesid veel polnud, määratleti hoonete asukohta tuntud objektide, sealhulgas raekoja abil.
Toona mainitud raekoda on osa praeguse raekoja esimesest korrusest ja keldrist, mida 14. sajandil mitmes etapis laiendati. Uus peakorrus, kaaristu ja torn lisandusid 15. sajandi alguses ning sellisel kujul ongi raekoda tänaseni säilinud.

Algsel kujul rajati Tallinna raekoda oma praegusele kohale ilmselt juba 13. sajandi teises pooles, kuid sellest ajast ei ole rae asjaajamise kohta kirjalikke allikaid säilinud. Ajaloolaste arvamused raekoja ehitusloo kohta lahknevad, kuid põhiliselt ollakse üksmeelel, et hiljemalt 1280. aastateks pidi praegusel kohal olema algne raekoda – ühekorruseline keldriga kivist hoone. See on osa praegusest raekojast (tänane garderoob koos selle all oleva keldriga), mida hansalinna hiilgeajal korduvalt suuremaks ja uhkemaks ehitati. Oma siiani säilinud suuruses valmis raekoda 1404. aastal.