Näitus "Rõõm linna südames. Maalid Enn Kunila kollektsioonist"

Eesti kunsti nn kuldaja näitusega Tallinna raekojas tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ning 100 aasta möödumist Tallinna saamisest Eesti Vabariigi pealinnaks.

Näitus „Rõõm linna südames. Maalid Enn Kunila kollektsioonist“ toimub Tallinna raekojas 15. veebruarist 1. maini 2018. aastal.

Enn Kunila kollektsiooni põhjal valmiv näitus annab tervikliku ülevaate 20. sajandi esimese poole Eesti maalikunstist (nn. Eesti kunsti kuldajast), keskendudes harmoonilistele ja õnnerikastele maastikele ning linnavaadetele. Loodusmotiivide kõrval on eksponeeritud ka mitmed portreed. Eksponeerimisele tulevad tööd pärinevad Eesti kunsti väljapaistvatelt meistritelt: Konrad Mägi, Ants Laikmaa, Paul Raud, Nikolai Triik, Paul Burman, Ado Vabbe, Herbert Lukk, Villem Ormisson, Richard Uutmaa, Eerik Haamer, Endel Kõks, Elmar Kits ja teised kunstnikud. Väljapanek toob nii linnakodanike kui Tallinna külalisteni Eesti maalikunsti klassika, aga ka Eesti mõttelaadi pildilised kujutlused.

Kõik väljapanekule tulevad maalid käsitlevad väga erinevate nurkade alt autorite ühist elutaju: tunnet, et elu on elamist väärt. Eesti vanemale maalikunstile iseloomulikult tuleb õnnetunne välja tavaliselt läbi loodusmotiivide. Autorite tihe kokkukuuluvustunne loodusega peegeldub nende maalides, kus loodusest leitakse ilu, rõõmu, lepitust, lohutust. Loodusmotiivide kõrval on eksponeeritud ka mitmed portreed, kus autor on maalinud inimest vaimustumise ja huviga, kuid ei puudu ka linnamotiivid, mille keskmes on Paul Burmani Tallinna Raekoja platsist valminud teos. Maalid pärinevad enamikus Eesti esimesest iseseisvusperioodist, moodustades nõnda mõttelise sideme tänapäevaga.

Tallinna raekojas toimuv näitus toob raekoja ajaloolistesse interjööridesse uue ja juubeliaastale kohase kihistuse -  Eesti iseseisvumise aegse kunsti, pannes Eesti kunstiklassika raekoja hoonega ühte kõlama. Seetõttu valmib spetsiaalselt raekoda silmas pidav kujunduskontseptsioon, kus ehitatakse ruumidesse sobivad eksponeerimispinnad. Hoolikalt valitud teosed sobivad just antud konteksti, tuues ruumidesse mitte ainult värvirõõmu, vaid ka ajastule iseloomulikku hõngu. Eesti kunst lisab raekoja sajandite jooksul Lääne-Euroopa kultuuriruumist võrsunud pildiprogrammile olulise peatüki Eesti oma euroopalikust kunstiajaloost.

Näituse kuraator on Eero Epner ning kujundaja Tõnis Saadoja.

Näitust saadab ülevaatlik eesti- ja ingliskeelne kataloog, mille kujundab disainer Tiit Jürna.

Näituse tunnustöö: "Raekoja plats", Paul Burman, 1916