Tallinn feat. Reval: Raekoda 700

2022. aastal möödus 700 aastat Tallinna raekoja esmamainimisest 1322. aastal. Muusikatraditsioon raekojas on pea sama vana kui raekoda ise. Sellest annavad tunnistust rae märkmed muusikutele tasu maksmise kohta alates 14. sajandist, samuti turbekirjad, millega raad muusikud enda kaitse alla võttis.

Raekoja esmamainimise 700. aastapäeva puhul korraldavad varajase muusika festival Tallinn feat. Reval ja Tallinna Raekoda kontserdisarja „Tallinn feat. Reval - Raekoda 700“. Varajane muusika tõstab fookusesse ja vääristab UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Tallinna vanalinna pärandit otse selle südames. Raekoja interjöörides põimuvad erinevad kihistused keskajast barokini. Siinsed puunikerdused, seinamaalingud, raidkivid, piltvaibad, ja maalid kehastavad rae väärtusi, moodustades haruldaselt hästisäilinud ideelise terviku.  Sellesse tervikusse sulandub harmooniliselt raekoja noorusaja muusika, mis kannab endas samu ideaale, mida raekoja kunstiteosedki.

Juubeliaastal kõlab raekoja võlvide all muusika renessansist rokokooni, mängitakse ajaloolistel originaalpillidel või nende koopiatel – sellistel, mida on kujutatud raekoja nikerdustel ja piltvaipadel. Kokku viiel kontserdil toovad hõrgud palad muusikagurmaanide ette varajase muusika stuudio Cantores Vagantes, renessanssplokkflöötide ansambel Gamut Consort, Tallinna Barokkorkester ning tunnustatud solistid Eestist ja Saksamaalt.

Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes alustas 1989. aastal ja ühendab tänini interpreete, kelle sooviks on respekteerida ajaloolist esituspraktikat ja kasutada originaalpillide koopiaid. Stuudio liikmed on saanud oma hariduse Euroopa tunnustatuimates varajase muusika õppeasutustes ja täna annab enamik neist oma teadmisi edasi meie noortele muusikutele. Kontsertidel jagavadki lava eri põlvkondade muusikud. Pisut varjatum pool stuudio tööst on seotud teadustööga ja varajase muusika pillide uurimise ja kopeerimisega. Põhjus selleks on vaid üks - et publikuni jõuaks muusika võimalikult värskelt ja värvikalt.

2018. aastal kutsus Cantores Vagantes ellu varajase muusika festivali Tallinn feat. Reval. Hoolimata keerukatest aegadest on festival jõudnud publiku südamesse ja pälvinud rahvusvahelise tuntuse. Nüüd, kui Tallinnast on saanud UNESCO muusikalinn, tuleb festival Tallinn feat. Reval kuulajate ette kontserdisarjaga, mis pühendatud Eesti pealinna sümboli, Tallinna raekoja esmamainimise 700. aastapäevale.

Sarja esimene kontsert toimus naistepäeval 8. märtsil: Naistele ja naistelt: Elisabeth Jacquet de La Guerre. Maria Valdmaa, Cantores Vagantes ja Tallinna Barokkorkester. Vaata TV 3 uudisnuppu seitsmestes uudistes 07.03.2022

L 23. aprillil 2022 kell 18.00 Tallinna raekojas
Barokk või rokokoo
Cantores Vagantes
  

R 27. mail 2022 kell 18.00 Tallinna raekojas
16. sajandi instrumentaalmuusika
Renessanssplokkflöötide ansambel Gamut Consort
Lara Morris (Saksamaa), Reet Sukk, Taavi-Mats Utt, Andres Siitan
 

L 24. septembril 2022 kell 18.00 Tallinna raekojas
18. sajandi muusikat saksa ja prantsuse heliloojatelt
Sven Schwannberger (Saksamaa) – lauto, Reet Sukk - flööt, plokkflööt, Taavi-Mats Utt – plokkflööt, Johanna Randvere - viola da gamba 


T 27. detsembril 2022 kell 18.00
Tallinna raekojas

Aastalõpp renessanssmuusikaga
Itaalia madrigalid ja prantsuse chanson'id
Gamut Consort ja vokaalansambel

 

Info:
MTÜ Cantores Vagantes
Taavi-Mats Utt
cantoresvagantes@gmail.com
Tel 5521604

Tallinna Raekoda
Ivi Jürgenson
ivi.jyrgenson@tallinnlv.ee
Tel 6457900, 5521005