Raekoda 700

Raekoda on linna omavalitsuse võimu ja väärtuste sümbol. Tallinna raekoda kuulub Euroopa vanimate hulka: tänavu möödub 700 aastat raekoja esmamainimisest 1322. aastal. Algsel kujul rajati raekoda oma praegusele kohale ilmselt juba 13. sajandi teises pooles, kuid sellest ajast ei ole rae asjaajamise kohta kirjalikke allikaid säilinud. Euroopas ei ole alles palju raekodasid, mis on pärit linnale linnaõiguse andmise ajast ja mis siiani täidavad linnavalitsuse esindusfunktsioone, nagu seda teeb Tallinna raekoda.

Raekoda oli sõltumatu linnavõimu ja kodanikuuhkuse kehastus. Keskaegse linna sündi tähistab linnaõigus, millega maahärra andis kaupmeeste kogukonnale õiguse valida enda hulgast raad ja ise linna valitseda. Selle isevalitsemise sümbol oli keskaegsetes linnades raekoda. Tallinn sai selle õiguse 13. sajandil: 15. mail 1248 kinnitas Taani kuningas Tallinna kodanikele Lübecki linnaõiguse ja sellega kaasnevad privileegid. Neis on ka esimest korda mainitud Tallinna raadi. Seetõttu tähistab Tallinn oma raekoja esmamainimise 700. aastapäeva just linnapäeval 15. mail


Tallinna kui UNESCO muusikalinna raekoja juubelit vääristab kontserdisari Tallinn feat. Reval - Raekoda 700“. Raekoja võlvide all kõlab muusika renessansist rokokooni, mängitakse ajaloolistel originaalpillidel või nende koopiatel – sellistel, mida on kujutatud raekoja nikerdustel ja piltvaipadel. Kokku kuuel kontserdil toovad hõrgud palad muusikagurmaanide ette varajase muusika stuudio Cantores Vagantes, renessanssplokkflöötide ansambel Gamut Consort, Tallinna Barokkorkester ning tunnustatud solistid Eestist ja Saksamaalt. Vaata TV 3 uudisnuppu seitsmestes uudistes 07.03.2022.

Teatritraditsiooni toob juubeliaastal raekotta tagasi Theatrum alates aprilli algusest.

Aprillis algavad kuraatorituurid avavad raekoja kui sümboli ning tema kunstiteoste sõnumeid erinevatest aspektidest. Esimene kuraatorituur "Kohtumõistmise kunst" tutvustab raekoda kui kohtumaja.

Sündmuste kava täieneb ja täpsustub jooksvalt.

Info:

Ivi Jürgenson
tel 64 57 900
     55 21 005
ivi.jyrgenson@tallinnlv.ee