Kontserdid

2508.17

Tallinna Kammermuusika Festival: Klaveritrio TEOS

Reedel 25.augustil kell 19.00: Kreeta-Julia Heikkilä (viiul, Soome), Jaani Helander (tšello, Soome), Jaan Ots (klaver)

Piletid 12 € /7 € Piletilevis ja 30 minutit enne algust kohapeal 

Kavas:

Johannes Brahms (1833-1897) – Klaveritrio H-duur op.8 nr.1
Allegro con brio
Scherzo
Adagio
Finale. Allegro

Arvo Pärt (s.1935) – Mozart-Adagio

Maurice Ravel (1875-1937) – Klaveritrio a-moll
Modere
Pentoum. Assez vif
Passacaille. Tres large
Finale. Anime

 

TRIO TEOS

Rahvusvaheliselt esinevad artistid Kreeta-Julia Heikkilä, Jaani Helander ja Jaan Ots on ühendanud jõud, et tuua kokku oma kirg energiarikaste ja värvikirevate tõlgenduste vastu klaveritrio repertuaaris. Soome-Eesti Trio TEOS loodi Helsingis 2017. aastal ning Tallinna Kammermuusika Festivalil aset leidev kontsert saab olema selle uue ansambli esimene avalik esinemine. Järgneval hooajal esineb trio sellistel sündmustel nagu Beethoven NOW!, Aino Ackte Festival ja Helsingi Kammermuusika Festival.

 

Kreeta-Julia Heikkilä on tuntud kui energiline, dünaamiline ja mitmekesine viiuldaja, keda kutsutakse esinema nii solisti, kammermuusiku kui kontsertmeistrina. Teda on nimetatud „lüüriliseks andekaks viiuldajaks“ (Helsingin Sanomat) ja „üheks meie aja kõige huvitavamaks soome viiuldajaks“ (Huvudstadsbladet). Heikkilä on solistina astunud üles teiste hulgas koos Lahti Sümfooniaorkesti, Taani Rahvusliku Kammerorkestri, Fairbanksi Sümfooniaorkestri, Vaasa Linnaorkestri, Oulu Sümfooniaorkestri, Kuopio Sümfooniaorkestri, Helsinki Sinfonietta, Püha Johannese Kammerorkestri ja Nordea Jean Sibeliuse Orkestriga. Ta on ka heliplaadil Rufus Wainwright: Prima Donna and Take All My Loves – 9 Shakespeare Sonnets (Rufus Wainwright: Primadonna ja võta kõik mu armsamad – 9 Shakespeare’i Sonetti) üles astuv solist, koos Londoni BBC Sümfooniaorkestriga, mis anti välja Deutsche Grammophoni all aastal 2015. Innuka kammermuusikuna on Kreeta-Julia üles astunud sellistel festivalidel nagu Kuhmo Kammermuusika Festival, Rauma Festivo, Helsingi Festival, PianoEspoo, Riia Nüüdismuusika Festival, Põhja-Balti Klassikakonverents, Ecuentro de musica de Santander, Music Alp Muusikanädal, Festival International De Musique De Chambre En Charente, Gumi Rahvusvaheline Muusikafestival, Harmos Festival, Atlandi Muusikafestival and iPalpiti Rahvusvaheliste Laureaatide Festival. Lisaks oma ulatuslikule soolokarjäärile on Heikkilä ka tunnustatud kontsertmeister. Ta on olnud määratud kontsertmeistriks ja on sel ametil ka töötanud Vaasa Linnaorkestris (2012), Taani Rahvuslikus Kammerorkestris (2013-2015) ja Oulu Sümfooniaorkestris (2015). Ta on kontsertmeistrina olnud kaasatud selliste orkestrite tegevusse nagu Londoni BBC Sümfooniaorkester, Arktiline Filharmoonia, iPalpiti Kammerorkester, Norra Ooperiorkester, Malmö Ooperiorkester, Stavangeri Sümfooniaorkester, Trondheimi Sümfooniaorkester, Tapiola Sinfonietta, Atlandi Muusikafestivali Orkester ja Beethoven NOW! Orkester. Heikkilä on olnud riiklike ja rahvusvaheliste viiuli- ja kammermuusikakonkursside preemiavõitja ning mitmete auhindade võitja, mille hulka kuuluvad prestiižsed Pro Musica ja Nordea auhinnad. Aastal 2017 astub ta 1. Helsingi Kammermuusika Festivalil üles kui kunstiline just ja viiulimängija. Sündinud aastal 1986, alustas Kreeta-Julia viiuli mängimist viieaastasena Ida-Helsingi Muusikainstituudis Geza Szilvay õpilasena ning jätkas oma õpinguid Sibeliuse Akadeemias prof. Tuomas Haapaneni, Päivyt Melleri, prof. Mi-Kuyng Lee ja Tero Latvala käe all. Ta lõpetas Sibeliuse Akadeemia heade tulemustega aastal 2015 ja Londoni Kuningliku Muusikakolledži 2012. aasta suvel, kus ta õppis AHRC stipendiaadina professor Jan Repko käe all. Kreeta-Julia mängib Andrea Guarneri viiulil (1680), mis on Soome Kultuurifondilt lahkelt laenuks.

 

Jaani Helander on tuntud kui mitmekülgne tšellist ning aktiivne ja kirglik kammermuusik. Alates sellest, kui ta lõpetas Sibeliuse Akadeemia 2013. aastal on ta olnud Helsingi Filharmooniaorkestri liige. Alustades 2008. aastal Sibeliuse Akadeemias professor Martti Rousi õpilasena, veetis Jaani Helander 2011-2012 semestri Essenis, Saksamaal, õppides professor Christoph Richteri käe all Folkwang Hochschules. Hetkel on tal käsil magistrantuur koos professor Natalia Gutmaniga Scuola di Musica di Fiesoles Firenzes, Itaalias. Helander on olnud mitmete konkursside laureaat, võites teise auhinna Turu Riiklikul Tšellokonkursil Soomes aastal 2010 ja esimese auhinna ISA-festivali keelpillikonkursil Austrias samal aastal. Ta on olnud solistiks mitmete orkestrite ees Soomes kaasaarvatud Turu, Joensuu ja Hämeenlinna orkestrid, Kymi Sinfonietta, Kirkkonummi Kammer ja Austrias Spirit of Europe (Euroopa Hing). Aastal 2013 tegi ta Uljas Pulkkise „Dragonfly“-concerto („Kiil“) esiettekande Soomes koos Nya Tidens Ensemble’iga. Jaani Helander on esinenud paljudel kordadel Kuhmo Kammermuusika Festivalil Soomes tehes koostööd selliste artistidega nagu Vilde Frang, Andreas Brantelid, Janne Thomsen, Hagai Shaham, Ilya Gringolts, Elina Vähälä, Laura Mikkola, Henri Sigfridsson, David Cohen, Thomas Riebl ja Danel-Quartet. Teiste soome festivalide hulka kuuluvad Korsholm, Sysmä, Heinävesi, Hamina ja Suve Kammerfestival Helsingis, mida ta on korraldanud alates 2011. aastast. Teda on ka prantsuse klarnetisti Michel Lethieci poolt kutsutud esinema Nafplioni Festivalile Kreekas 2013. aastal. Tšelloansamblitega on ta esinenud Amsterdami Tšellobiennaalil ja Mariinski Teatris Peterburis. Jaani Helander mängib Vincenzo Postiglione tšellol (1914), mis on tema käes laenuks Soome-Rootsi Pillifondi poolt.   

 

Jaan Ots on eesti dirigent ja pianist. Eelmise hooaja ajal dirigeeris ta Pärnu Linnaorkestrit ja Lanti Sinfoniat. Järgmise aasta tipphetkede hulka kuuluvad debüüt Soome Rahvusballetis ja naasmine Pärnu Linnaorkestrisse. Sellele lisaks alustab ta tööd koos Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestriga tehes samal ajal tööd ka Eesti Noorte Puhkpilliansamblis. 2015/16 hooajal oli Jaan Soome Raadio Sümfooniaorkestri abidirigent. See andis talle võimaluse osaleda Charles Ives sümfoonia nr. 4 esitusel, dirigeerides FRSO-t lavapealse abidirigendina Hannu Lintu kõrval. 2016. aasta kevadel juhtis ta Helsingi Filharmooniaorkestrit komponeerimise tudengitele mõeldud töötoas ning lõpetas Sibeliuse Akadeemia orkestri dirigeerimise klassi, saavutades kõrgeima hinde. Tulles muusikute perest on ta olnud seotud muusikaga alates väga varajasest east. Lisaks klaverile sisaldab tema laialdane muusikaline taust ka ulatuslikke trompetimängu õpinguid. Olles saavutanud mõlema instrumendi puhul suurepärase mänguoskuse on Jaan üle 20 konkursi laureaat Eestis, Lätis, Venemaal ja Saksamaal, mille hulka kuuluvad Steinway&Sons Konkurss Noortele Pianistidele, Eesti Vabariiklik Interpreetide Konkurss Puhkpillidele ja Eesti Rahvuslik Klaverikonkurss. Paralleelselt on ta ka olnud aktiivne kammermuusikuna tehes kontsertreise üle Euroopa koos mitmete ansamblitega nagu Amaryllis kvartett ja Frielinghaus Ensemble. Aastal 2011 lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri eriala bakalaureusekraadiga. Sellele järgnes vastuvõtt Leif Segerstami orkestri dirigeerimise klassi Sibeliuse Akadeemias saamaks magistrikraad. Õpingute ajal veetis ta ühe aasta vahetusõpilasena Conservatoire de Paris’s Prantsusmaal. Samal ajal oli tal ka võimalus võtta osa selliste tunnustatud dirigentide meistriklassidest nagu Jukka-Pekka Saraste, Neeme Jarvi, Paavo Jarvi, Thomas Sanderling ja David Zinman ning dirigeerida paljusid orkestreid, mille hulka kuulusid Shanghai  Ooperiorkester, Oulu Sinfonia, Ungari Sümfooniaorkester Miskolc, Janaceki Filharmoonia, Narva Linnaorkester ja teised. Kõrvuti oma kolleegi Kornilios Michailidisega on ta Beethoven-Now! projekti asutaja.